Sme Dominika a Fero - dvaja grafici, kreatívci, milovníci prírody, kvalitného jedla i nadšení dizajnéri. Spoločne sme priviedli na svet nielen naše dve dcéry, ale aj značku SINA, ktorá prináša krásne veci a vecičky (nielen) na nosenie. Ako sa začal jej príbeh? Ako to už býva, za všetkým hľadaj... náhodu. A tiež trochu šťastia a o čosi viac prebdených nocí, no najmä chuť tvoriť.

Kto si počká, ten...
Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným, a to v našom prípade rozhodne platí. V čase, keď sme sa začali pohrávať s myšlienkou popustiť uzdu vlastnej fantázie i tvorivosti úplne slobodne, bez klientských požiadaviek a mantinelov, narazili sme na promo video istej americkej firmy, ktorá chcela vyvinúť laserový stroja využiteľný v domácich podmienkach. Hneď nám bolo jasné, že toto by mohla byť správna cesta a o pár hodín sme utekali vybaviť do banky úver a stroj sme zakúpili. V ich crowdfundingovej kampani sľubovali dokončiť a doručiť produkt do pol roka. Napokon im to trvalo až tri roky, ale my sme, našťastie, naše čakanie nevzdali a dnes si môžeme krok za krokom, plniť náš spoločný sen.
Stroj však dorazil v čase, kedy sme boli maximálne zavalení prácou a tak na svoju príležitosť iba čakal. Ktovie ako dlho, ak by do hry nevstúpila náhoda a veci posunula vpred. Jednému nášmu klientovi sme neprezieravo ukázali jeho možnosti. O týždeň sme mali na stole objednávku na 250 kusov drevených vianočných pozdravov. Veľmi rýchlo sme museli testovať, vyrábať, dolaďovať, takže sme chvíľu nespávali, ale napokon sme to zvládli a pozdravy mali úspech. No poučilo nás to, uvedomili sme si, že nechceme tvoriť pod tlakom, chceme mať dostatok času na tvorbu, radosť z práce i z finálneho produktu... Na druhej strane nás to nakoplo začať.

Stroj, ktorý dokáže pracovať s drevom, keramikou, akrylátom, kožou i papierom ponúka našim kreatívnym dušiam nespočetné možnosti na realizáciu. Ako pri každom začiatku, aj my sme fungovali systémom pokus-omyl, doťahovanie, upravovanie, ale aj vyradenie z výroby pre nefunkčnosť či nesplnenie našich prísnych kritérií. Celý proces našej výroby je oveľa komplikovanejší, ako sme si to predstavovali. :) Na začiatku je nápad a skica, čo je pre nás tá najjednoduchšia časť, pretože kreatívou sa živíme. Potom skicu spracujeme do technického nákresu pre stroj – stále relatívne jednoduché. Prichádza výroba prototypu, kedy väčšinou odhalíme rôzne chyby – materiál sa láme, spoje nám o 0,01 milimetra nesedia, laser sme nastavili príliš silno či slabo, celý dizajn je nefunkčný atď... Takže prichádza asi najdlhšie obdobie dolaďovania a výroby ďalších x verzií prototypu, pokým sme konečne so všetkým spokojní a na čo môžeme byť hrdí. Nasleduje kompletizácia výrobku v závislosti od toho, o čo ide. Šperky treba zbaviť krycej fólie po laserovaní, zlepiť jednotlivé časti a pripevniť kovové komponenty. Pri kabelkách je proces oveľa komplikovanejší – treba ušiť futro, namaľovať alebo vyšiť vzor, ošetriť drevené časti zmesou olejov, potom zlepiť a ručne zošiť celú kabelku. Nuž, je toho dosť, občas je to fakt náročné, ale stále pretrváva hlavne radosť z tvorby.

Z odpadu šperky
Neustále experimentujeme a snažíme sa pretaviť na krásu rôzne druhy materiálov. Keďže sme nadšenými hubármi a milovníkmi prírody, prvou voľbou bolo – pochopiteľne – drevo. A to vo všetkých možných druhoch – buk, dub, orech, breza, ale aj preglejka, masív, dyha ši MDF. Ďalší materiál, ktorý nás veľmi zaujal, najmä kvôli svojej farebnosti, je akrylátové sklo, tzv. plexisklo. Uvedomujeme si však, že s plastmi treba pracovať veľmi rozvážne, kvôli ekológii, preto sa snažíme v prvom rade využívať zvyšky z výroby svetelných reklám a boxov, vďaka čomu prispievame, aspoň trošku, k recyklácii a pretvárame odpad na šperky. :) V menšom rozsahu pracujeme aj s kožou a jej rôznymi modernými náhradami ako prateľný papier či korková látka, ale tu máme trochu problém so získavaním materiálu, ktorý je vhodný pre náš stroj.

Prvý úspech i prekvapivá TOPka...
Inšpirácia prichádza kedykoľvek a kdekoľvek. Nápady vznikajú pri bežných každodenných veciach, popri práci, prichádza to samo, stačí „zasiať semienko“, podvedome to mať v hlave a keď je správny čas, semienko dozreje. Problém je skôr nájsť čas na testovanie a realizáciu všetkých nápadov, ktoré máme, a nie je ich málo! :)

Medzi prvé výrobky, ktoré sme pod značkou SINA „vypustili“ do sveta patrili náušnice, podložky pod poháre a originálne drevené kabelky. Bolo však potrebné dať o nich vedieť svetu. Otestovať si, či produkty zaujmú a nájdu si svojich majiteľov. Jedného dňa som sa nakopla a vybavila fotenie, aby sme mohli spustiť našu ponuku na SAShE. Ďalej však moje plány nesiahali, takže nás poriadne zaskočilo, keď nám okamžite začali chodiť objednávky, dostali sme sa do príspevkov, výkladov, dokonca na titulku! Bolo to úžasné, ale neboli sme na to vôbec pripravení psychicky a ani prakticky... Nemali sme nakúpené obaly na posielanie, vybavené doručovacie kanály, dostatočné skladové zásoby a ani čas na vyriešenie tohto všetkého... Ale tento nečakaný úspech nám dodal toľko energie, že sme to všetko zvládli, snáď aj bez povšimnutia zákazníkov a teraz už máme všetky procesy zabehnuté.

Najväčším prekvapením sú pre nás srdiečkové čipkované náušničky, ktoré sa dokázali za 2 mesiace prepracovať medzi TOP náušničky EVER na SAShE! Doteraz sa z toho nevieme spamätať... Brali sme to len ako taký dizajn „do počtu“ a tento úspech sme naozaj nečakali. Asi musíme ešte raz prebrať našu krabičku nepodarkov, kde máme odložené všetky dizajny, ktoré neprešli naším interným schválením... Možno sa tam skrýva ešte nejaký ďalší poklad. ;)

Od šperkov k bytovému dizajnu
Okrem náušníc máme v ponuke aj kabelky, ktoré sú náš najkomplikovanejší produkt, čo sa, samozrejme, odráža aj na cene. Každému finálnemu modelu predchádzalo minimálne 5 nefunkčných, prípadne funkčných, ale nie dokonalých prototypov. Pri drevenej Tropic sérii ich bolo tuším aj 10. Niektoré išli rovno do koša, niektoré majú naše deti na hranie, tak na nich aspoň testujem ich odolnosť a životnosť. Toto je dokonca jeden z výrobkov, ktorý bol navrhnutý medzi prvými, ale vzdali sme to, lebo mal toľko chýb, že by nám trvalo večnosť navrhnúť to správne. Až raz prišla kamarátka, zbadala v poličke tento nepodarok a hneď po ňom skočila. Ukľudňovali sme ju, že to ešte nie je a možno ani nikdy nebude hotové, ale ona sa úplne rozplývala, že toto MUSÍME dokončiť. Jej nadšenie nás tak zaskočilo, že onedlho bola kabelka hotová a dostala ju na narodeniny ako poďakovanie za to, že nás nakopla nápad dotiahnuť do konca. A dnes už nie je jediná, ktorá ju nosí na ramene. (Dik Aďulík! ;))

Kabelky dali latku náročnosti vysoko, ale keďže máme radi výzvy, tak sme sa rozhodli posunúť ďalej. Výber padol na interiérové lampy. Máme už asi 10 prototypov, takže v cieli ešte nie sme, ale aspoň svetlo – z našej lampy – na konci tunela už vidíme. Do výrobného procesu pre nás opäť prichádza niečo nové – elektrina, takže výzva... No máme dobrých kamarátov – odborníkov, ktorí nám s tým pomáhajú a, popravde, už sa nevieme dočkať, kedy vám ich ukážeme.

SINA je INÁ...
Premýšľate, ako vznikol názov SINA? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Keďže je naša ponuka rôznorodá, nechceli sme niečo konkrétne typu „náušničkovo“. Asi jedinou podmienkou bolo, aby znel názov žensky, pretože sme vedeli, že veľká časť našej tvorby bude určená pre ženy. Skúšali sme rôzne kombinácie slov vytvorených z našich dvoch mien, ale nesedelo nám to. Po niekoľkých mesiacoch nám napadlo skombinovať namiesto našich mien, mená našich dcér, a tak vznikla SINA. Okamžite sme vedeli, že presne toto je ONO!

Naším cieľom je, aby sme vyrábali pekné a zároveň funkčné produkty, vďaka čomu môžeme prinášať ľuďom radosť do života. Lebo ak je vec iba funkčná, tak ju síce používate, ale nejako zvlášť sa z toho netešíte. Na druhú stranu niečo pekné vám síce môže vyčarovať úsmev na tvári, ale pokiaľ je používanie utrpenie, kazí to celý dojem. Naša zásada je jednoznačne kombinácia estetickej aj praktickej zložky. Vďaka tomu si naše výrobky budete môcť užívať vždy s úsmevom a dlhodobo, to je náš cieľ.